top of page

CÉLKITŰZÉS

Üdvözöljük a Csipkeszeg Foundation weboldalán.

Alapítvány a magyar kultúra megőrzéséért.

Az Alapítvány céljául tűzte ki a magyar és az erdélyi kultúra megőrzéséhez való hozzájárulást. Tevékenységünk Hollandiában, Magyarországon és Erdélyben, itt pedig főként az egyik legkülönlegesebb faluban, Széken

zajlik.

Az Alapítvány az alábbi módokon szeretné elérni a célját:

 

  • magyar kultúrális hagyaték felvásárlása és karbantartása;

  • a Széki Magyar Múzeum berendezése, felügyelete és karbantartása;

  • a Széki Táncház berendezése, felügyelete és karbantartása;

  • tanfolyamok, műhelyfoglalkozások (“workshopok”) és tárlatvezetések szervezése;

  • könyvek, hanghordozók, fénykép és filmanyagok értékesítése a fent említett múzeum javára;

  • stb. stb.

 

 

A Csipkeszegi alapitvány történelme

A Csipkeszegi Táncház és Múzeum:

 

Szék 3 hosszú utcából áll: Felszegből, Csipkeszegből és Forrószegből. Mindhárom utcának külön táncháza volt.

 

Csipkeszegen 1988-ig működött táncház. A házigazdák Paprikás Kati néni és Pisti bácsi voltak. Pisti bácsi 1997-ben hunyt el, ezután az örökösök Magyarországra költöztek, a táncház láthatóan lepusztult.

A régi táncházat 2004-ben vette meg Michel van Langeveld.

 

2005-ben nagyszabású helyreállítás / felújítás kezdődött, a teljes tetőt, valamint az első emelet tartógerendáit és födémét kicserélték. Az utcai homlokzat díszeit eredeti állapotukban állították helyre.

 

A helyi lakosok a munkálatok első pillanatától kezdve figyelemmel kísérték a Táncház alakulását és ismét szerveződtek időnként táncházak. Az eredeti Táncház túl hamar kicsinek bizonyult. Szerencsére megtaláltuk a megoldást: a régi mellett ugyanazon a területen építsünk egy nagyobb táncházat.

Az új Csipkeszegi Táncház:

 

2009 augusztus 16-án Sallai János, Szék polgármestere ünnepélyesen megnyitotta az új Táncházat. Különleges vendégként a tilburgi (Hollandia) Mie Katoen táncegyüttest hívták meg. A széki Szalmakalap táncegyüttessel együtt egy fergeteges délutáni műsort adtak elő.

A mai napig rendszeresen szerveznek itt táncházakat.

 

Csoportoknak külön táncházakat tudunk szervezni a következő egyéni programokkal egybekötve:

-tárlatvezetés és a Csipkeszegi Táncház és Szék (tánc) történelmének ismertetése;

-az új Forrószegi Táncház és az itt kiállított Korniss Péter fotográfiák megtekintése;

-2 széki pár táncbemutatója eredeti népviseletben és élőzenével;

-1 órás tánctanítás, élőzenével, kb. 3 széki tánc alapfokú elsajátítása;

-hideg ill. meleg ebéd és vacsora igény szerint;

-szálláslehetőség a táncház fölött elhelyezkedő Bed & Breakfast – ben (szállás reggelivel)

Az újjáépített Forrószegi Táncház:

 

A Csipkeszegi Táncházzal szemben a 2011-bel lebontott Forrószegi Táncház 2012-ben teljesen újjáépült, a régi gerendák, tartók, födémek, padlók, ajtók és ablakok újra felhasználásával.

Korniss Péter állandó fotókiállítása:

1967-ben Korniss Péter fotóművész és Novák Ferenc néptánc koreográfus ellátogattak a Széki Táncházba. Korniss Péter itt készült képei olyan nagy benyomást tettek Magyarországon, hogy 1972-ben megszerveződött az első Magyar Táncház Budapesten.

1974-ben jelent meg Korniss Péter első fényképalbuma, az “Elindultam világ útján…” Ebben az albumban is szerepeltek a Széki Táncházban készített képei. Ma, több, mint 50 évvel később ezeket a képeket a széki Forrószegi Táncházban lehet megtekinteni.

Az állandó kiállítás egész évben látogatható. A ma 80 éves Korniss Péter több fényképalbumot készített és többek között az Amsterdami Néptáncszínház állandó fotográfusa is volt. Időközben több életműdíjat is nyert egyedülálló munkájáért.

 

A táncházcsűr:

 

A legújabb projekt, a táncházcsűr idén, 2013-ban készült el. A régi időkben telente sokszor a házban bent táncoltak, nyaranta pedig a csűrben.

 

2013 május 20-án hétfőn, Pünkösd második napján Korniss Péter nyitotta meg ünepélyes keretek között a tánccsűrt. A megnyitón Wouter Reijers, a kolozsvári holland konzul is részt vett.

Az új Fonó és Táncház Múzeum:

2017-ben valósítottuk meg legújabb projektünket.  A csipkeszegi táncház padlásán raktároztunk közel 60 banános doboznyi múzeumi anyagot az elmúlt hat évben. Ez az az anyag, amely Tilburgban (Hollandia) a Michel van Langeveld lakásának a tetőterében volt éveken át.

Michel nagyszerű ötlete volt, hogy Korniss Péter fotográfus kettős jubileuma alkalmából  ‘’építse’’ újra a múzeumot, újragondolva a kiállítás módját az alapoktól. Korniss Péter 2017-ben töltötte a 80 évet és 50 éve volt annak, hogy fotógráfusként működik. Az első képeket, amelyek őt annak idején igazán híressé tették, Erdély egyik  legnagyszerűbb falujában, Széken készített. A múzeum Korniss Péter általi megnyításának a gondolata tehát önmagától adódott. Mindez 2017 június 24-én megtörtént. A programot, egy a gyerekeknek szervezett táncház nyitotta meg, őket követték a nagyobbak és a szólótáncosok, akik emlékezetessé tették a napot. Számtalan magas rangú méltóság jelenlétében Korniss Péter megnyitotta a Csipkeszegi Fonó és Táncház Múzeumot. Ezt kovetően,kicsik és nagyok táncoltak együtt a széki muzsika dallamára. A település egy múzeummal gazdagabb lett.

Széken folyamatosan és rendszeresen szervezünk táncházakat. Az időpontok az “események” oldalon találhatók.

Az összes programot saját erőforrásból finanszírozzuk. Amennyiben támogatni kívánja a Széki Táncházat, szívesen elfogadunk adományokat, amiből további táncházakat tudunk szervezni.

Kapcsolat és információ az info@csipkeszegfoundation.eu címen.

 

Szállás:

A szervezett programoktól függetlenül szálláslehetőség is van a Bed & Breakfast-ben a Csipkeszegi Táncház épületében Erzsike és Michel van Langeveldnél. További információk a http://www.hollandmihal4.wix.com/csipkeszeg-1 weboldalon találhatók.

bottom of page